Czystek

Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha u niemowlaka
5 (100%) 8 głosów

Ciemieniucha, która objawia się złuszczonym naskórkiem i nadprodukcją łoju, może pojawić się niemal w każdym wieku. Najczęściej jednak ta przypadłość dotyczy niemowląt. W jaki sposób można walczyć z ciemieniuchą i jakie mogą być konsekwencje tego schorzenia?

Ciemieniucha u niemowląt pojawia się zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia. Podwyższony poziom hormonów u dziecka po porodzie jest stanem naturalnym, jednak może powodować nadmierną pracę gruczołów łojowych. To powoduje, że grzyby, które naturalnie znajdują się na skórze, rozwijają się nadmiernie. Wtedy pojawić mogą się takie objawy, jak żółte łuski, które pojawiają się na skórze głowy, a czasem również na innych częściach ciała.

Początki ciemieniuchy

„Skorupa” na skórze, która tworzy się ze złuszczonego naskórka i łoju powinna być regularnie usuwana. Należy robić to bardzo delikatnie. By zmiana tego typu stała się miękka i możliwe było jej delikatne usunięcie, konieczne jest nasmarowanie jej tłuszczem. Najczęściej do tego celu zalecana jest standardowa oliwka dla niemowląt. Niekiedy konieczne jest zastosowanie także papki z rozgotowanych płatków owsianych

Powikłania ciemieniuch

Ciemieniucha u niemowlaka rzadko jest powodem innych dolegliwości. Zazwyczaj nie powoduje ani swędzenia, ani bólu. Jeśli oprócz samej ciemieniuchy pojawią się takie objawy, jak zaczerwienienie, warto udać się do lekarza. Może to bowiem świadczyć o rozszerzonym stanie zapalnym. Tak dzieje się zazwyczaj na skutek braku właściwej pielęgnacji. Szczególnie stosowanie czapeczek ze sztucznych materiałów, które uniemożliwiają właściwą wentylację skóry. Wilgotna skóra to doskonałe środowisko do rozwoju grzybów. By temu zapobiec, dobrze jest stosować ubrania wyłącznie z bawełny lub innych przewiewnych materiałów.

Ciemieniucha na brwiach i czole

Ciemieniucha może pojawiać się nie tylko na skórze głowy. Jednak jeśli powierzchnia zmian jest bardzo duża, niezbędna jest wizyta u lekarza. W przypadku zapalenia grzybiczego konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków. Jednym z podstawowych może być specjalny szampon przeciwłupieżowy, którego jednak nie stosuje się w przypadku występowania samej ciemieniuchy.

Ciemieniucha pojawia się zazwyczaj tylko na owłosionych częściach ciała, podobnie jak w przypadku trądziku niemowlęcego. To właśnie przy mieszkach włosowych znajdują się gruczoły łojowe – tam znajduje się najwięcej łoju i może to powodować problem.

Ciemieniucha na brwiach i w okolicach uszu jest jeszcze normalnym objawem, jednak w razie zaostrzania się zmian, najlepiej udać się do lekarza pediatry. Jeśli przesuszona skóra pojawi się również na innych częściach ciała, niezbędne może być wdrożenie innego sposobu leczenia.

Takie objawy mogą świadczyć nie tylko o uogólnionym łojotokowym zapaleniu skóry, ale także o atopowym zapaleniu skóry. Wtedy konieczne jest nie tylko natłuszczanie i stosowanie specjalnych kosmetyków do kąpieli, ale także niekiedy również stosowanie maści z innymi leczniczymi składnikami. Niektórzy uważają, że niewłaściwe leczenie ciemieniuchy może prowadzić do atopowego zapalenia skóry, dlatego w przypadku większych zmian zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

2 Komentarzy

  1. Ranna

    Bez przesady z tymi powikłaniami. Ciemieniucha to nie jest jakaś wielka choroba, zwłaszcza że nie wynika z nie wiadomo jakiej bakterii czy wirusów, Ciemieniucha jest najczęściej spowodowana przez naszą własną nadopiekuńczość czyli przegrzewanie dziecka. W dużej mierze przeginamy z tym i już, trzeba to ograniczyć.

  2. bez

    No to chyba nie przeczytałaś artykułu, albo go do końca nie zrozumiałaś. Ciemieniucha to nie jest kłopot nadopiekuńczych mamusiek, które nie wiedzą o co chodzi, bo przyczyn ciemieniuchy jeszcze nikt wprost nie ustalił. Więc daruj sobie głupiomądre komentarze, żeby sobie podnieść ego. I nie życzę, żeby musiało Cię czekać leczenie ciemieniuchy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2