Czystek

Czystek – przeciwwskazania i skutki uboczne

Czystek – przeciwwskazania i skutki uboczne
4.7 (94.67%) 165 głosów
Czystek to posiadająca lecznicze właściwości roślina, którą można spotkać praktycznie na terenie całej Europy. W Polsce istnieją także uprawy tej rośliny. Dzięki zawartości polifenoli, czystek usuwa wolne rodniki, zwiększając w naturalny sposób odporność organizmu, a także wpływając doskonale na leczenie nowotworów oraz przeciwdziałanie zawałom serca.

Najbardziej popularna jest herbata z czystka, ale bardzo często są spotykane także tabletki z czystka. Wiele osób spożywających czystek w różnej formie zastanawia się, czy istnieją w tym zakresie jakieś przeciwwskazania oraz czy stosowanie zbyt dużej ilości tego zioła może nieść za sobą jakieś skutki uboczne.

Herbata z czystka – Przeciwwskazania do spożywania czystka

Jeśli chodzi o czystek przeciwwskazania do jego picia w formie naparu, jak i spożywania go w formie tabletek, praktycznie nie istnieją. Herbata z czystka oraz tabletki z czystkiem są bezpiecznie praktycznie dla każdej osoby. Bez żadnego ryzyka czystek mogą pić osoby w każdym wieku, także te w starszym wieku oraz zaledwie kilkumiesięczne niemowlaki. Również nie ma przeciwwskazań do picia czystka z racji stanu organizmu. Czystek bez ryzyka mogą bowiem spożywać osoby chorujące na różnego rodzaju choroby układu pokarmowego, karmiące matki oraz kobiety w ciąży.

Skutki uboczne stosowania czystka

Jeśli chodzi o czystek skutki uboczne jego stosowania nie zostały dotychczas stwierdzone. To zioło jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Picie codziennie trzech lub nawet większej ilości kubków herbaty z czystka nie niesie za sobą żadnych konsekwencji.

Odróżnia to czystek od innych ziół, w przypadku których istnieje ryzyko ich przedawkowania, gdy leczona osoba nie będzie się stosować do ściśle określonych zaleceń w zakresie ich dawkowania. Należy jednak pamiętać o tym, że czystek nie jest jedynym panaceum na wszystkie schorzenia. W przypadku, gdy stosuje się go w związku z chorobą nowotworową lub z innymi schorzeniami narządów wewnętrznych, należy pamiętać o tym, by przyjmować jednocześnie leki przepisane przez lekarza oraz uczestniczyć w ściśle określonych przez niego terapiach. Takie postępowanie groziłoby poważnymi konsekwencjami, stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia. Herbata z czystka stanowi w takich przypadkach dodatkowy środek wspomagający leczenie.

Dawkowanie czystka

Choć stosowanie naparu z czystka nie niesie za sobą skutków ubocznych, nawet gdy wypije się dużo filiżanek lub kubków tego specyfiku, to istnieje taka jego dawka, która jest uważana za optymalną.

Lecznicze właściwości czystka widoczne są przy zastosowaniu go 2-3 razy dziennie. Większe ilości herbaty z czystka nie dają już tak dużego efektu. Warto jest pamiętać przy tym, że jeśli stosuje się czystek w torebkach, można z jednej takiej torebki zrobić maksymalnie do 4 naparów. Później znajdujący się w torebce susz z czystka traci bowiem swoje znakomite, lecznicze właściwości, dlatego nie warto jest w tej kwestii tak bardzo oszczędzać, jeśli chce się poprawić w znaczący sposób swoje samopoczucie.

6 Komentarzy

 1. Anita

  Dobrze, że w końcu ktoś wziął na tapetę skutki uboczne czystka. Bo wszędzie tylko ochy i achy, a przecież wszystko, nawet najlepiej oczyszczone leki mają skutki uboczne. Czystek też może być stosowany miesiąc i koniec, trzeba dać organizmowi odpocząć, bo może się zacząć anemia!

  1. Piotr

   W tym artykule jest akurat napisane że czystek nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Przeczytałaś to w ogóle Anito? 🙂

 2. Ko Ra

  Wszystko zależy. Jak ktoś nie ma kłopotów z przyswajaniem żelaza i stosuje zrównoważoną dietę, to czystek mu w niczym nie zaszkodzi. Można go pić codziennie, ale należy pamiętać, żeby herbata z czystka nie była spożywana tuż przed albo tuż po jedzeniu. Na pewno wystarczy to żeby nie było żadnych powikłań.

  1. Elżbieta

   Dziękuję za tę informację. Moje kłopoty z anemią zaczęłam kojarzyć z piciem czystka. Teraz „odstawiłam” żelazo i czekam na kolejne badania krwi, a czystek „omijam z daleka”.

 3. Danuta

  Mój 4 letni synek od 5 miesięcy pije czystek wszystko było ok jednak w ciągu ostatnich 3 miesięcy 3 razy miał zapalenie oskrzeli nie wiem co się dzieje

 4. Elżbieta

  Dziękuję za tę informację. Moje kłopoty z anemią zaczęłam kojarzyć z piciem czystka. Teraz „odstawiłam” żelazo i czekam na kolejne badania krwi, a czystek „omijam z daleka”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 2 =