Czystek

Herbata z czystka

Herbata z czystka
4.4 (88.57%) 7 głosów
Nieskuteczność farmaceutyków i ich dodatkowe działanie uboczne sprawia, że coraz częściej sięgamy po znane od lat naturalne preparaty roślinne. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom zyskują wielu zwolenników.

Czystek i jego właściwości

Czystek to dziko rosnący krzew na terenach położonych w basenie Morza Śródziemnego, ale produkcją suszu z czystka zajmują się głównie Turcja, Grecja i Albania. Susz z dwóch pierwszych krajów zawiera tylko liście i kwiaty, z Albanii ma domieszkę łodyg, która nadaje naparowi gorzki smak. Nic nie wiadomo na temat właściwości łodyg, dlatego można sądzić, że są one tylko wypełniaczem.

Czystek zawiera bardzo dużą ilość polifenoli, czyli antyoksydantów odgrywających ważną rolę w naszym organizmie. Przede wszystkim zwiększają one odporność immunologiczną organizmu, pozwalając mu samoistnie zwalczyć infekcje wirusowe i bakteryjne. Systematycznie pita herbata z czystka pozwala pozbyć się także grzybicy, łupieżu, łuszczycy, ale również zmniejsza dolegliwości wywoływane alergią.

Antyoksydanty odgrywają bardzo ważną rolę w zwalczaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za proces starzenia się naszego organizmu, dlatego też czystek stosowany jest w wielu kosmetykach, pomagających utrzymać cerę w dobrej kondycji. Herbatka z czystka zapewnia skórze odpowiednie nawodnienie, sprężystość i elastyczność.

Systematyczne picie czystka pozytywnie wpływa na pracę serca i układ krwionośny. Zapobiega powstawaniu miażdżycy, osadzaniu się cholesterolu na ściankach naczyń, rozbija zatory i zakrzepy naczyń. Skutecznie także oczyszcza organizm z toksyn, zwłaszcza metali ciężkich, dlatego zalecany jest dla palaczy i mieszkańców miast o dużym zanieczyszczeniu.

Czystek odstrasza także kleszcze, dzięki systematycznemu piciu czystka skóra wydziela zapach odstraszający kleszcze. Podobne działanie ma napar z czystka, którym można posmarować skórę lub skropić sierść kota lub psa i ochronić je przed ukąszeniem.

Czystek herbata

Popularność czystka spowodowała, że dostępny jest on w aptekach, sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością. Niestety nie każdy produkt jest wysokiej jakości i zapewnia odpowiednie działanie. Najwyższe jakościowo są cięte liście pochodzące z Grecji lub Turcji. Susz z tych krajów zawiera tylko liście i kwiaty o łagodnym smaku. Susz pochodzący z Albanii zawiera także cięte łodygi, które nadają naparowi gorzki smak, jest tańszy od tego z innych krajów.

Na sklepowych półkach możemy spotkać także czystek mielony lub herbatki ekspresowe. Są wygodne w stosowaniu, ale nie wiadomo co tak właściwie zawierają.

Efekty działania czystka widoczne są po co najmniej miesięcznym systematycznym stosowaniu. Według zaleceń producentów, minimalna ilość to jedna szklanka naparu dziennie (1 łyżeczkę suszu zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem kilka minut). Niektórzy zalecają 3 szklanki na dzień. Nie ma obawy, czystka nie można przedawkować, nie odnotowano jego żadnych działań ubocznych.

Czystkowi przypisuje się jeszcze wiele innych właściwości, ale nie zostały one potwierdzone badaniami klinicznymi, nie ulega jednak wątpliwości, że wzmacnia organizm i wpływa na poprawę samopoczucia oraz wzmacnia wiarę w wyzdrowienie.

2 Komentarzy

  1. Prezes

    Muszę przyznać, że trochę mnie zszokowało, że herbata z czystka jest taka tania. Myślałem, że będzie jak z innymi ziołami, za które trzeba trochę zapłacić, a za mieszanki to już w ogóle jakiś kosmos. A tymczasem sam czystek za pare złotych można kupić i to mi się podoba 🙂

  2. Joleczka

    Dla pana prezesa to może i tanio, ale nie każdy może sobie pozwolić na wszystko. Fakt, że w porównaniu z innymi naparami herbata z czystka nie jest najdroższa, ale jak to w życiu – każdy może sobie wybrać czy kupi paczkę papierosów czy coś zdrowego. I większość nie wybiera czegoś zdrowego, bo coraz więcej prywatnych klinik lekarskich a nawet szpitali się buduje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1