Czystek

Miażdżyca – jak jej uniknąć?

Miażdżyca – jak jej uniknąć?
4.6 (91.11%) 9 głosów

Miażdżyca to choroba cywilizacyjna, która z roku na rok dotyka coraz większą ilość osób, pomimo tego, że dostęp do informacji na temat różnego rodzaju schorzeń układu krwionośnego jest większy niż było to jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele osób nie jest świadomych tego, że przy odpowiednich zachowaniach można uniknąć zachorowania na miażdżycę także w późniejszym okresie życia. Co należy w tym kierunku zrobić?

Kontrola poziomu cholesterolu we krwi

W profilaktyce miażdżycy bardzo istotna jest kontrola poziomu cholesterolu we krwi. Wykonywanie regularnych badań krwi (najlepiej raz na rok po osiągnięciu 30. roku życia), pozwala na wykrycie w porę takich nieprawidłowości, jak zbyt duży poziom złego cholesterolu lub trójglicerydów, związany z odkładaniem się w naczyniach krwionośnych płytek miażdżycowych.

Utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała

Miażdżycy sprzyja nieodpowiednia waga ciała. Szczególnie dużo przypadków miażdżycy można spotkać wśród osób z nadwagą lub otyłych. Dlatego tak niezwykle ważna jest prawidłowa dieta, która pozwoli na powrót do wzorcowej wagi. Aby uniknąć nadwagi i związanej z nią miażdżycy, warto jest zadbać o to, by w codziennej diecie nie znajdowało się zbyt wiele tłuszczu zwierzęcego. Należy go zastąpić nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, pochodzącymi chociażby z ryb i owoców morza oraz z oliwy z oliwek, stanowiącej zastępstwo oleju rzepakowego bądź słonecznikowego. W diecie osób, które chcą uniknąć miażdżycy, powinno się znajdować także jak najmniej cukrów prostych, które można znaleźć np. w słodyczach.

Aktywność fizyczna

Miażdżycy można uniknąć, zapewniając sobie codziennie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Częstym tłumaczeniem osób, które nie wykazują aktywności fizycznej po powrocie po południu do domu jest brak czasu, przepracowanie lub brak konieczności zrzucenia wagi. Jest to duży błąd, ponieważ nawet osoby, które nie posiadają problemów z wagą, powinny się ruszać, gdyż ich naczynia krwionośne przez brak ruchu nie są w odpowiedni sposób udrażniane. Choć nie jest to widoczne po wyglądzie ciała, może się w nich gromadzić płytka miażdżycowa. Brak reakcji w odpowiednim momencie powoduje, że taka aktywność fizyczna nie jest możliwa, ze względu na szybkie męczenie się i łapanie zadyszki. Warto jest dlatego zadbać o aktywność fizyczną zanim będzie na to za późno.

W przypadku takiej choroby, jak miażdżyca leczenie jest długotrwałe i gdy ma się do czynienia z jej zaawansowanymi stadiami, może nie być skuteczne. Dlatego warto jest unikać zachorowania na miażdżycę przez odpowiednią profilaktykę. Miażdżyca bardzo mocno wpływa na funkcjonowanie organizmu, ograniczając poważnie możliwości wykonywania codziennych obowiązków, a w przypadku niektórych jej odmian (jak np. miażdżyca aorty) może stanowić także bezpośrednie zagrożenie życia (przez zalegające w niej płytki miażdżycowe).

Miażdżyca objawy może dawać różne, począwszy od nadmiernego przemęczenia i senności po bóle łydek, problemy ze złapaniem oddechu, po charakterystyczne zgrubienia skórne występujące w specyficznych partiach ciała.

Więcej na stronie: http://zawalserca.net/objawy-miazdzycy/

2 Komentarzy

  1. Młody

    Jak czytam o tym jakie właściwości ma czystek, to wychodzi na to, że zapobieganie miażdżycy jest jednym z nich. Przede wszystkim pozwala na zachowanie odpowiedniej wagi, a to najczęściej powoduje miażdżycę. Ale ważny jest też szybszy przepływ krwi, wynikający z tego, że czystek podnosi temperaturę ciała.

  2. Tol

    Nie tylko miażdżyca. Wiele chorób jest spowodowanych przez nadwagę, a jak nie przez nadwagę bezpośrednio to ma ona wpływ na rozwój choroby. Więc picie zioła czystek i wiele innych ziół ma takie działanie, że po prostu zapobiega miażdżycy i innym chorobom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 + = 53