Czystek

Pierwsze objawy trądziku różowatego

walka z trądzikiem różowatym
Pierwsze objawy trądziku różowatego
5 (100%) 3 głosów

Pierwsze objawy trądziku różowatego możemy zauważyć przeważnie na policzkach, czole, brodzie i nosie u osób w wieku od 20 do 50 lat. Choroba ta częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn, u osób o bladej karnacji i jasnych włosach. Natomiast bardziej dolegliwy przebieg choroby spotyka się u mężczyzn. Trądzik różowaty stanowi problem estetyczny, który w przypadku osób dorosłych jest bardziej uciążliwy i wymaga dłuższego leczenia w porównaniu do trądziku młodzieńczego. Jednak nie należy mylić tych dwóch rodzajów choroby skóry, gdyż mają różnorakie podłoże powstawania. Trądzik różowaty zajmuje nie tylko obszar skóry twarzy, ale również szyję i dekolt. W zależności od wyglądu i rodzaju zmian na twarzy trądzik różowaty dzielimy na cztery podstawowe rodzaje: postać rumieniową, postać grudkowo-krostkową, postać nieprzyrastającą, postać guzkowatą. Możemy również zaobserwować postać ziarniakową, która nie charakteryzuje się czerwienieniem twarzy lecz występowaniem brązowych zmian skórnych w postaci grudek i guzków w okolicy ust i powiek

Zalecamy przeczytanie artykułu o zabiegach przeciwko tej chorobie: http://lifestylemagazyn.pl/artykuly/zabiegi-tradzik-rozowaty/

Jak wygląda trądzik różowaty na samym początku?

Osoby które zmagają się z tą chorobą skóry obserwują u siebie zaczerwienienie twarzy tzw. rumień, który pojawia się w pierwszym rozwoju choroby. Utrzymuje się nawet kilkanaście minut powodując uczucie nagłego gorąca, pieczenia i ściągnięcia skóry. Najczęściej pojawia się pod wpływem spożywania ostrych przypraw, alkoholu, pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych. Ma również podłoże genetyczne. Często na tym etapie jest bagatelizowany, ponieważ mylnie kojarzy się objawy z okresem przekwitania u kobiet, spowodowanym menopauzą. Wykrycie problemu na tym etapie choroby pozwala na zahamowanie jej rozwoju lub nawet całkowite jej wyleczenie.

Trądzik różowaty w drugim etapie rozwoju

W drugiej postaci trądziku różowatego rumieniowi towarzyszy przetłuszczanie się skóry, nadmierny łojotok oraz powstawanie wykwitów, krostek, a twarz pokrywa co raz więcej pękających naczynek, tzw. teleangiektazje. Może pojawić się również swędzenie i pieczenie skóry twarzy. Przy trądziku różowatym nie występują zaskórniki. Brak jakiejkolwiek pielęgnacji pogłębia stan zapalny powodując nasilenie się rumienia, który utrzymuje się na twarzy co raz dłużej, prowadząc do jego utrwalenia w postaci czerwonym plam czy też wylewów podskórnych, przypominającym swoim wyglądem poparzenie słoneczne. Należy jak najszybciej włączyć leczenie farmakologiczne i kosmetyczne aby nie doprowadzić do postępującego szpecenia twarzy.

Ostatnia faza rozwoju choroby

W miarę rozwoju trądziku różowatego krostki i grudki prowadzą do powstawania zmian skórnych w postaci guzków. Grudki i krostki ulegają intensywniejszemu wysiewowi, powodując otwarte rany z których wycieka naciek zapalny. Zgrubienie skóry na nosie powoduje u mężczyzn efekt nosa kalafiorowego, oszpecając twarz i doprowadzając nawet do problemów z oddychaniem. Powstałe zmiany często wymagają ingerencji chirurga, gdyż są nieodwracalne. Wymagana jest rekonstrukcja nosa. Cera wygląda na nierówną, może doprowadzić do licznych deformacji twarzy.

Zaostrzenie objawów może przybrać postać oczną, powodując niewinnie zapowiadające się zapalnie spojówek, powiek, rogówki, nadmierne pieczenie, przekrwienie gałek ocznych oraz nadwrażliwość na światło. Zbagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do poważnych powkładań skutkujących zaburzeniami widzenia, powodując w najgorszym wypadku ślepotę.

W przypadku, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy trądziku różowatego nie należy zwlekać i skontaktować się z dermatologiem, który obejrzy zmiany skórne i wdroży odpowiednie leczenie.

W zaawansowanych przypadkach potrzebna będzie nawet długotrwała antybiotykoterapia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 − 36 =