Czystek

Właściwości czystka

Właściwości czystka
5 (99.26%) 27 głosów

Czystek to obecnie dobrze znane ziele, które jest stosowane przez wiele osób. Które właściwości czystka warto znać i dlaczego warto wprowadzić napar z tej rośliny do codziennej diety?

Wiele osób, które stosują czystek lekarski na co dzień, zastanawia się, czy można hodować tę roślinę w klimacie europejskim. Niestety jest to niemożliwe. Warto pamiętać, że czystek nie jest zielem, a krzewem. Charakterystyczne różowe kwiaty czystka szybko opadają, jednak to nie one są interesującym zielarzy surowcem. Napar wykonuje się z liści, a często także i łodyg czystka. To, co zostanie użyte do wykonania naparu, decyduje często o jego smaku. Warto rozejrzeć się za czystkiem w formie suszu, który będzie zawierał wyłącznie liście tej rośliny. Ze względu na to, iż czystek stosuje się często w celu podratowania zdrowia, należy wybrać produkt z oznaczeniem „bio”. Gdy produkt posiada potwierdzony certyfikat, jest pewne, że napar rzeczywiście będzie działał na organizm wyłącznie pozytywnie.

Czystek i jego właściwości zdrowotne

Czystek działa pozytywnie na organizm, ponieważ zawiera antyutleniacze. Te substancje pozwalają między innymi na spowolnienie procesów starzenia się ciała. Antyutleniacze – w tym przypadku polifenole – zapobiegają również chorobom nowotworowym. Z niejasnego powodu wiele osób uważa, że napar z czystka można stosować również w kuracji chorób nowotworowych, a także ciężkich schorzeń, takich jak borelioza. Trzeba jednak pamiętać, że nie istnieją jeszcze badania, które udowodniłyby tę tezę. Najlepiej stosować za to napar z czystka profilaktycznie.

Właściwości czystka podczas oczyszczania organizmu

Oprócz spowalniania procesu starzenia, napar z czystka może być wykorzystany także jako środek wspomagający detoksykację organizmu. Polecany jest zwłaszcza osobom, które palą papierosy, ponieważ ten nałóg wiąże się z wprowadzaniem do organizmu metali ciężkich. By się ich pozbyć, dobrze jest wykorzystać zioła.

Aby efekty kuracji czystka były trwałe, konieczna jest dłuższa kuracja. Minimalny czas jej trwania to trzydzieści dni. Niektórzy zalecają terapię półroczną, jednak należy pamiętać, by po miesiącu zrobić krótką przerwę. Zbyt krótka kuracja czystkiem może nie przynieść żadnych efektów.

Niekiedy picie czystka powinno zostać przerwane. Organizm może bowiem dość gwałtownie zareagować na odtruwanie. Gdy reakcja jest silna, pojawiają się takie objawy, jak wysokie ciśnienie lub podwyższona temperatura, wysypka i inne symptomy mogące wskazywać na skutki uboczne, najlepiej przerwać kurację. Jeśli reakcja nie okaże się alergiczna, niekiedy można wrócić do picia czystka, jednak warto wcześniej spróbować łagodniejszych środków oczyszczania organizmu.

Oprócz stosowania czystka w formie naparu do picia, warto stosować go w innej formie. W sytuacji, gdy problemem jest zapalenie górnych dróg oddechowych, można spróbować inhalacji. Takie działanie najbardziej polecane jest osobom dorosłym. Natomiast u bardzo małych dzieci lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem, ponieważ u bardzo małych dzieci niekiedy może wystąpić ostra reakcja alergiczna. Tak na szczęście dzieje się bardzo rzadko.

2 Komentarzy

  1. Czysty

    Z tą boreliozą to jeszcze do końca nie wiadomo, bo wszystkie właściwości czystka nie zostały jeszcze bezspornie zbadane. Jak to naukowcy – jedni potwierdzają, ale inni czekają na potwierdzenie jeszcze jednych, bo bez nich nie będzie już to takie oczywiste i tak dalej. Ale z pewnością czystek świetnie działa na wirusa grypy i wszelkie przeziębienia – to przetestowałem na sobie.

  2. Kończalski

    No jak nie wiadomo? Przecież czystek działa zarówno na bakterie, jak i na wirusy. Oczywiście nie jest to magiczne ziele, które w godzinę pokona wszystkie choroby świata, ale działa, co jest udowodnione naukowo. Z boreliozą jest podobnie – może nawet całkowicie zatrzymać rozwój choroby, a to bardzo trudne o czym doskonale wie każdy, kto na boreliozę choruje, albo chociaż zna kogoś kto ma boreliozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 31 = 36