Czystek

Zastosowanie czystka

Zastosowanie czystka
5 (100%) 4 głosów
Czystek to zioło, które ma wiele zastosowań. Niektórzy nawet przeceniają jego właściwości. Jakie może być zastosowanie czystka i o czym należy pamiętać, decydując się na kurację tym ziołem?

Czystek stosuje się zazwyczaj w formie naparu. W sprzedaży obecnie znajdują się różne rodzaje czystka – warto zwracać na to uwagę, jeśli oczekuje się bardziej widocznych efektów. Standardowo w sprzedaży znajduje się czystek szary. Jeśli rezultaty kuracji mają być bardziej efektywne, lepiej jest poszukać czystka kreteńskiego. Nawet jednak ten ostatni gatunek może nie pomóc, jeśli choroba już wystąpi. Wysoka zawartość polifenoli w czystku może zadziałać profilaktycznie w przypadku wielu schorzeń. Te substancje mogą wspomóc również odporność organizmu.

Czystek – zastosowanie

Czystek przede wszystkim ma oczyszczać organizm. Z tego powodu jest polecany jako element codziennej kuracji dla osób narażonych na różnego typu szkodliwe substancje. Z dobrodziejstw czystka powinni skorzystać przede wszystkim palacze papierosów. Skażona bywa nawet gleba, na której rośnie tytoń, co powoduje, że papierosy są jeszcze bardziej niezdrowe. Czystek wspomaga oczyszczanie organizmu z metali ciężkich i może pomóc palaczom w zachowaniu zdrowia. Czystek może wspomóc organizm także w przypadku osób, które niedawno rzuciły palenie poprzez przyśpieszenie procesu usuwania toksyn.

Czystek na kleszcze

Wiele osób stosuje czystek również jako środek odstraszający owady. Szczególnie komary i kleszcze mają być wrażliwe na zapach czystka. Skuteczność czystka stosowanego zewnętrznie ma być na tyle duża, że środek ten jest polecany nie tylko dla ludzi, ale również dla domowych pupili. Choć czystek może być stosowany wewnętrznie w przypadku zwierząt, to jednak lepiej jest używać go wyłącznie zewnętrznie. O możliwość podania czystka jako dodatku do karmy lepiej zapytać weterynarza, ponieważ takie działania nie musi sprawdzić się w każdym przypadku.

Czystek w ciąży

Czystek w ciąży, podobnie jak większość ziół, nie jest środkiem zalecanym. Również w przypadku karmienia lepiej jest nie stosować czystka. Warto bowiem pamiętać, że w niektórych przypadkach odtruwanie organizmu może powodować różnego typu objawy. Niekiedy pierwsze zastosowanie czystka wewnętrznie może być powodem podwyższonej temperatury czy wysypki. Taki stan może źle wpłynąć na dziecko, dlatego lepiej jest zaczekać i zastosować kurację w odpowiedniejszym momencie. Czystek nie powinien być stosowany również w przypadku karmienia piersią – z powodu usuwania przez organizm zanieczyszczeń.

Czystek można zastosować również jako środek wybielający zęby. W takim celu nie jest konieczne picie czystka – wystarczy płukać naparem jamę ustną po umyciu zębów. Stosowanie czystka zewnętrznie jest zalecane również w przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek zmiany. Przesuszenie, łuszczyca czy łupież to stany, gdy czystek może podziałać pozytywnie. Również w sytuacji, gdy problemem są drobne skaleczenia, przemywanie czystkiem zranień może przyśpieszyć gojenie się ran.

2 Komentarzy

  1. Moniś

    Czystek w ciąży nie przez każdego lekarza jest polecany. Czasami, zwłaszcza jak ciąża jest zagrożona, lekarze wskazują, że nie powinno się pić czystka. Przede wszystkim dlatego, że wszystkie zmiany mogą zakłócić dojrzewanie dziecka, a lepiej nie ryzykować.

  2. experymentator

    A orientuje się ktoś czy ma też czystek zastosowanie w kuchni? Chodzi mi o to czy zioło czystka można dodać do potraw, by zyskały nie tylko walory zdrowotne, ale i smakowe. Czy w ogóle suszony czystek ma tak samo właściwości jak dajmy na to koperek, czy musi być podawany w formie płynnej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 46 = 51