Czystek

Ziele czystka

Ziele czystka
5 (100%) 7 głosów
Obecnie za najbardziej wielofunkcyjne zioło uważa się czystek. Jakie właściwości posiada ta roślina i o czym warto pamiętać decydując się na kurację?

Jak działa ziele czystka

Ziele czystka jest obecnie stosowane w formie naparu. W celu samodzielnego parzenia można kupić czystek w formie sypanych ziół lub herbatki ekspresowej. Wybierając konkretny rodzaj czystka warto zdecydować się na roślinę pochodzącą z uprawy ekologicznej. Za smaczniejszy uznawany jest napar uzyskany z samych liści czystka. W sprzedaży można znaleźć same liście lub liście w połączeniu z łodygami. Napar uzyskany z tego drugiego produktu uznawany jest za bardziej gorzki w smaku.

Czystek ziele może być pozyskiwany z krzewów czystka różnych gatunków. Od rodzaju czystka zależy intensywność jego działania. Najczęściej w sprzedaży znajduje się tak zwany czystek szary, natomiast za najbardziej skuteczny uznaje się czystek kreteński. Warto jednak pamiętać, że choć czystek jest bardzo zdrowy, to jednak nie posiada wszystkich właściwości, które się mu powszechnie przypisuje. Dlatego też kuracja standardowym gatunkiem czystka również może przynieść pozytywne efekty.

Na co działa ziele czystka

Czystek można stosować w wielu różnych przypadkach. Jego właściwości zdrowotne wynikają głównie z wysokiej zawartości polifenoli, czyli przeciwutleniaczy. To właśnie sprawia, że picie czystka jest doskonałym środkiem w profilaktyce różnych chorób, w tym nowotworowych. Jednocześnie należy pamiętać, że lecznicze właściwości czystka w kuracji takich schorzeń, jak borelioza czy choroby nowotworowe, nie zostały udowodnione naukowo. Choć można w takich przypadkach stosować czystek pomocniczo, to jednak nie może on zastępować standardowej kuracji.

Ponadto czystek spożywany w nadmiarze, podobnie jak zielona herbata, może przyczynić się do anemii. By temu zapobiec, najlepiej jest nie pić naparu do posiłku. Czystek, jak sama nazwa wskazuje, czyści również organizm z toksyn i metali ciężkich. Zalecany jest w przypadku osób narażonych na kontakt z toksynami, w tym palaczom.

Jak stosować ziele czystka

Czystek suszony należy parzyć codziennie i spożywać go przez miesiąc, by zauważyć pożądane i trwałe efekty. Niektórzy uważają, że rezultaty działania czystka widać już po tygodniu, jednak jest to zbyt krótka kuracja, by efekty były trwałe.

Oprócz stosowania wewnętrznego napar z czystka może być stosowany również zewnętrznie. Działa on bowiem łagodząco w przypadku wielu zmian skórnych. Można przemywać nim drobne rany oraz stosować w przypadku łupieżu i łuszczycy. Ponadto picie i stosowanie naparu czystka zewnętrznie jest polecane jako środki, które mogą odstraszać komary i kleszcze.

Czystek powszechnie uznawany jest za zioło, którego nie można przedawkować. Warto jednak pamiętać, że początkowo najlepiej nie pić pełnej szklanki naparu. W niektórych przypadkach nagłe oczyszczenie organizmu może doprowadzić do efektów ubocznych. Na szczęście taki efekt występuje bardzo rzadko. Po miesiącu stosowania czystka warto zrobić przerwę, by organizm nie przyzwyczaił się do kuracji i by zioło nadal działało leczniczo.

2 Komentarzy

  1. mars

    Ziele czystka warto pić wieczorem. Lepiej nie robić tego rano, bo może się to skończyć – zwłaszcza na początku – rozstrojem żołądka. Ludzkie ciało różnie reaguje na wszystkie elementy, które zawiera czystek. Nie tak łatwo odtruć organizm jak przez długi czas się tego nie robiło.

  2. zawiedziona

    Kurcze, a mi przez dobre dwa lata sąsiadka wmawiała, że pijemy ziele czystka, które ona zbiera na naszych łąkach. A ja głupia wierzyłam, piłam ze smakiem i cieszyłam się, że poprawia mi zdrowie. Teraz się okazuje, że to mogły być zwykłe chwasty nawet… Kiedyś je widziałam, miały takie charakterystyczne żółte kwiaty (oczywiście nie mlecze), trochę podobne do fiołków. Wysokie tak na 30 centymetrów. Suszyła te zioła na słońcu i piłyśmy codziennie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 5 =