Czystek

Zioło czystka

Zioło czystka
5 (100%) 19 głosów
Czystek to zioło, któremu obecnie przypisuje się wiele właściwości prozdrowotnych. Kiedy warto rozpocząć kurację naparem z czystka i co warto wiedzieć o właściwościach tej rośliny?

Czystek kupowany w formie suszu to przede wszystkim liście tej rośliny. To w nich zawartych jest wiele polifenoli, które działają pozytywnie na ludzki organizm. Przede wszystkim te substancje spowalniają proces starzenia się organizmu. Ilość polifenoli w czystku ma być większa niż w zielonej herbacie. Dlatego też jest to zioło obecnie bardzo polecane.

Jak działa zioło czystka

Oprócz działania przeciw wcześniejszemu starzeniu się, czystek ma także działanie oczyszczające organizm. To sprawia, że osoby, które mają często kontakt z toksynami, mogą wspomóc naparem z czystka oczyszczanie się organizmu. Toksyny, w tym metale ciężkie, mogą odpowiadać za wiele schorzeń. Nadmiar tego typu substancji wpływać również może na codzienne samopoczucie. Dlatego stałe uczucie osłabienia oraz słaba odporność organizmu to dolegliwości, które są wskazaniem do przeprowadzenia kuracji naparem z czystka.

Czystek zioło może być również wykorzystywany jako środek przeciwko komarom. Kuracja naparem z czystka powinna trwać minimum trzydzieści dni – po takim czasie pot osoby, która pije czystek powinien nabrać zapachu nieprzyjemnego dla komarów. Dla pewności można również zastosować napar z czystka zewnętrznie na skórę. Najłatwiej nanieść napar za pomocą atomizera. Taki środek można wykorzystać nie tylko w zakresie ochrony ludzi, ale również zwierząt. Pożądanym przez wiele osób skutkiem picia czystka jest wybielenie zębów. Można również używać naparu do płukania ust po posiłku, co powinno wspomóc działanie wybielające.

Kiedy zioło czystka nie powinno być stosowane?

Zioło czystek ma wiele pożądanych właściwości. Mimo to po trzydziestodniowej kuracji warto zrobić przerwę. Wynika to między innymi z faktu, iż organizm po pewnym czasie przyzwyczaja się do pitych codziennie naparów ziołowych, co zmniejsza ich efektywność. Jednocześnie należy pamiętać, by nie stosować czystka w nadmiernych ilościach, ponieważ niekiedy może być to powodem anemii. Niewskazane jest picie naparu z czystka do posiłku – może zmniejszyć przyswajanie żelaza z pożywienia. Poza tym jednak, jeśli nie pojawią się żadne efekty uboczne, można stosować czystek bez ograniczeń, ponieważ jest on dość bezpiecznym produktem.

Kuracja czystkiem nie powinna być stosowana w przypadku skutków ubocznych, wynikających z oczyszczania się organizmu. Niekiedy tego typu dolegliwości mogą być bardzo intensywne. W takim przypadku lepiej jest zrobić przerwę w kuracji. W przypadku niewielkich dolegliwości, niekiedy wystarczy jedynie zmniejszyć dawkę naparu do czasu, aż organizm się oczyści i skutki uboczne przestaną występować.

Również w przypadku stosowania innych ziół i leków, warto zapytać o poradę doświadczonego specjalistę. Choć nie odnotowano negatywnych skutków łączenia czystka z innymi ziołami, to jednak warto zapytać w tej sprawie o poradę na przykład doświadczonego zielarza.

2 Komentarzy

  1. dziennikarz

    Zioło czystka warto brać nawet w przypadku, gdy wszystko jest w porządku. Tylko, że mało osób właśnie tak działa, że woli zapobiegać niż leczyć, a jest to podstawowa zasada medycyny i przede wszystkim zachowania dobrego zdrowia. Ale właśnie dlatego trzeba postawić na edukację i informować ludzi, że zioło czystka może sprawić, że nie będzie ich boleć – obojętnie co.

  2. starsza

    Ale tak to myślą tylko starsi ludzie, którzy się już w życiu nachorowali i nie chcą więcej. W ich przypadku zioło czystka to dobre rozwiązanie, bo nie uśmiecha im się brać kolejnych leków i marnować czasu na choroby. A młodzi jak to młodzi, ziółko wyśmieją, chyba że to „swoje” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1